Po wstępnym rozpoznaniu terenu na zachód od wysp Archipelagu Eislarskiego Flotylla Sułtańska przystąpiła do wykonywania kolejnych celów misji – powietrznego rozpoznania sektora północno-zachodniego w celu zorientowania się, czy do znajdujących się w tamtym miejscu wysp mogą o tej porze roku podpłynąć okręty, czy też koniecznym będzie prowadzenie tylko i wyłącznie akcji lotniczej oraz na poduszkowcach. Rozkazy oblotu terenów wyznaczonych do rekonesansu otrzymały załogi 4 śmigłowców Small Butterfly (w nazewnictwie producenta). Piloci wraz z załogami udali się na pokład startowy Rahiby, gdzie mechanicy przygotowywali maszyny do startu.

Wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Small Butterfly w wersji morskiej lądujący na okręcie Rahiba.

Statki powietrzne poderwano do lotu o godzinie 6:30, po czym każdy z nich udał się w innym kierunku na północny zachód. Zalecone zostało, by każdy z nich przeleciał odległość 250 km od okrętu macierzystego, a następnie rozpoznać teren, w tym wyspy i wody je okalające pod kątem warunków do podejścia okrętów na te wody oraz możliwości lądowania śmigłowców oraz desantu morskiego na wyspach. Droga do celu zajęła śmigłowcom niecałą godzinę. W czasie lotu żaden z nich nie napotkał problemów. Niebo było czyste, a morze spokojne.

Około godziny 7:30 trzy śmigłowce dotarły nad wybrzeża zapomnianego przez świat archipelagu. Ostatni dotarł w rejon swojego działania znajdujący się na zachodzie o godzinie 7:40. W tym czasie pozostałe śmigłowce badały już teren z powietrza. Ku zdumieniu załóg wody przybrzeżne były wolne od lodu, a jedynie gdzieniegdzie w strefie wschodniej pływały po morzu małe kry lodowe, które zostały oderwane od czap lodowych i zniesione na południe. Rekonesans potwierdził, że operacja desantowa na wyspy jest możliwa. Po przekazaniu tych wiadomości na okręt dowodzenia Rahiba zgrupowanie podjęło kurs na północny zachód, a w tym samym czasie podjęto załadunek sprzętu, zaopatrzenia i żołnierzy na pozostałe 8 śmigłowców, które w jednym szyku podjęły lot w kierunku archipelagu.

Powietrzny rekonesans terenu

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *